Diyaliz Nedir? Çeşitleri

DİYALİZ NEDİR?

Böbrekler, atıkları ve fazla sıvıyı vücudunuzdan uzaklaştırarak kanınızı filtreler. Bu atık, idrar yaparken atılmak üzere mesaneye gönderilir. Diyaliz, başarısız olduklarında böbreklerin işlevini yerine getirir. Ulusal Böbrek Vakfı'na göre, böbrekler normal işlevlerinin sadece yüzde 10 ila 15'inde performans gösterdiğinde son dönem böbrek yetmezliği meydana gelir .

Diyaliz, kanı bir makine kullanarak filtreleyen ve saflaştıran bir tedavidir. Bu, böbrekler işlerini yapamadığında sıvılarınızı ve elektrolitlerinizi dengede tutmanıza yardımcı olur. Diyaliz 1940'lardan beri böbrek sorunları olan insanları tedavi etmek için kullanılmaktadır .

NİÇİN DİYALİZ YAPILIR?

Düzgün çalışan böbrekler, vücudunuzda fazladan su, atık ve diğer yabancı maddelerin birikmesini önler. Ayrıca kan basıncını kontrol etmeye ve kandaki kimyasal elementlerin seviyelerini düzenlemeye yardımcı olurlar. Bu elementler sodyum ve potasyum içerebilir . Böbrekleriniz , kalsiyum emilimini artıran bir D vitamini formunu bile aktive eder .

Böbrekleriniz hastalık veya yaralanma nedeniyle bu işlevleri yerine getiremediğinde, diyaliz vücudun mümkün olduğunca normal çalışmasına yardımcı olabilir. Diyaliz olmazsa, tuzlar ve diğer atık ürünler kanda birikir, vücudu zehirler ve diğer organlara zarar verir.

Bununla birlikte, diyaliz böbrek hastalığı veya böbrekleri etkileyen diğer problemler için bir tedavi değildir. Bu endişeleri gidermek için farklı tedaviler gerekebilir.

DİYALİZ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Diyalizin 3 (Üç) farklı çeşidi vardır. Bunlar Hemodiyaliz, Periton diyalizi ve Sürekli Renal Replasman tedavi.